
Eesti Arhitektuurimuuseum
MÖÖ programm
Eesti Arhitektuurimuuseumi kõige uhkem eksponaat, ka muuseumiööl, on muuseumi hoone ise – tänavu 115-aastaseks saav Rotermanni soolaladu on paekivist tööstusarhitektuuri uhke näide.
Kell 18 ja kell 20 algavad giidiga tuurid suurel püsinäitusel „Elav ruum“, mis on pühendatud Eesti 20. ja 21. sajandi arhitektuurile. Näituse tõmbenumbriks on maketid, mida on eri ajastutest ja eri arhitektuuriperioodide kohta, maketid on nagu toredad nukumajad, mille abil saab aimu nii mahust kui ka vormist. „Elava ruumi“ näitusel saab uurida näiteks Mustamäe I mikrorajooni (Voldemar Tippel, Toivo Kallas, Liidia Pettai, 1961) või Pärnu Kuldse kodu (Toomas Rein, Ell Väärtnõu, Andres Ringo, 1972) makette.
Muuseumiööl saab omal käel mängida otsimismängu ja kõikide lahenduste ära arvaja saab muuseumilt tänumeene.
Arhitektuurimuuseumiga tutvuse loomiseks sobib igati peegelpõrandaga võlvkeldris olev avastusnäitus „Uuri ruumi!“, kus saab proovile panna oma meeli. Galeriikorrusel on väärt uurimist näitus uutest keskväljakutest, mida arhitektuurivõistlustel „Hea avalik ruum“ pakutakse välja Eesti väikelinnade elu elavdamiseks.
Eriline on seekord võimalus vaadata ülevalt alla näituse ehitamisele. Eesti Arhitektuurimuuseumi suvine näitus võtab vaatluse alla ehitusmaterjalide taaskasutuse ja linnas leiduva materjaliressursi. Näitus „Linnamaardla” avatakse 24. mail 2023. Näituse pealkiri tuleb inglisekeelsest mõistest urban mining, mis viitab linnaruumis kaevandamisele paralleelina loodusmaastikus kaevandamisele.
Kell 18–20 on muuseumiklassis avatud meisterdamise töötuba, kus saab taastuvast materjalist, eeskätt puidust ehitada väikeseid, aga stabiilseid konstruktsioone ning vaadata, kas ilma plaani tegemata ehitades tuleb alati välja maja või hoopis midagi muud. Uurime, mis on kõige stabiilsem kujund ja kuidas puitsõrestikud püsti püsivad ja seda kõike ikka makettide lainel, miniatuurselt. Töötoas osalemine on muuseumiöö piletiga tasuta.
Muuseumiööl ootab külastajaid muuseumipood, samuti on avatud 115-aastase Rotermanni soolalao rekvisiitide laomüük ning õnnemäng, kus iga loos võidab!
Püsiekspositsioon
Muuseumi I korruse saalis saab tutvuda Eesti Arhitektuurimuuseumi püsinäitusega "ELAV RUUM: Sajand Eesti arhitektuuri", mis tutvustab siinse professionaalse arhitektuuri- ja ruumikultuuri arengut. Näitus käsitleb tähtsamaid lõike nii Eesti arhitektuuri kujunemisloost 20. sajandil kui ka huvitavamaid nähtusi tänapäeval, andes ülevaate sellest, kuidas on ühiskondlikud, majanduslikud ja poliitilised protsessid mõjutanud siinsete inimeste eluviise ning kohalikku ruumilist arengut.
Näituse tekstid on eesti-, vene- ja inglisekeelsed.
Näitusel on ka audiogiid, kus lisaks tekstidele eesti, inglise ja vene keeles on ka eestikeelne kirjeldustõlge.
Uuri ruumi!
Uus hariduslik püsiekspositsioon muuseumi keldrisaalis. Näitus on suunatud eelkõige lastele ja nooremale publikule. Näitus õpetab oma meeltega ruumi kogema ning avastama arhitektuuri enda ümber. Selle koostajateks on arhitektuurimuuseumis tegutseva Arhitektuurikooli õpetajad, kes arhitektidena õpetavad lapsi ruumist mõtlema, koos vaadatakse nii majade sisse kui ka nendest kaugemale – linna ja loodusesse. Näituse valmimisel oli samuti oma sõna öelda õpilastel endil, kes rääkisid, millises ruumis neile meeldiks olla ja mis arhitektuuri juures põnev tundub. Näitus avab arhitektuuri tegemise erinevaid tahke alates ideest ja materjalidest kuni reaalse ruumielamuse sünnini. Näituse tekstid on eesti-, vene- ja ingliskeelsed.
Galerii