
Tartu tähetorn
MÖÖ programm
Tartu tähetorn kutsub muuseumiööl avastama meie universumit ja tähtede saladusi. Avame värske välinäituse ja aias esineb Tartu observatooriumi bänd Tõraverest!
Kell 19.15 toimub uue välinäituse "Päike, meie oma täht" avamine ning ajaloolase ja Tartu Ülikooli muuseumi kuraatori Lea Leppiku kirjutatud värske teose "Struve kaar Eestis" esitlus. Eestis on 22 Struve kaare punkti, millest 3 on võetud Unesco pärandi nimistusse.
Kell 20.00 astub tähetorni aias üles Tartu observatooriumi bänd. Teadlastest bändiliikmed astuvad üles tunniajase kontserdiga, mille käigus otsivad päikese ja kosmosega seonduvat ka helisagedustel.
Kell 18-21 toimub selge ilma korral päikesevaatlus. Tähetornis saab päikest vaadelda spetsiaalse päikeseteleskoobiga.
Püsiekspositsioon
Toomemäel asuv 1810. aastal valminud Tartu Ülikooli tähetorn on Eesti teadusajaloo pärl. Siin on töötanud maailmakuulsad astronoomid F. G. W. Struve, J. H. Mädler ja E. J. Öpik. Tänu Struve tegevusele on Tartu tähetorn kantud Struve geodeetilise kaare punktina UNESCO maailmapärandi nimekirja ning omab oma aja maailma parimat teleskoopi.
Kaasaegses väljapanekus on ühendatud hinnalised teadusriistade kollektsioonid informatiivsete ja interaktiivsete ekraanide ning mitmete käed-külge eksponaatidega, mistõttu pakub tähetorn elamust nii astronoomiahuvilisele kui ka pere väiksematele liikmetele. Tähetornis asub ka Eesti ainukene optilis-mehhaaniline planetaarium, mille etendusi on võimalik ette tellida või nautida nädalavahetuseti. Teleskoobitorni rõdult avaneb vaade rohelisele Tartule.
Oluline lisainfo
Muuseumiööl on tähetorni külastamine tasuta!
Muuseum on avatud kell 18-23.
Galerii