
Eesti Kunstimuuseum - Kumu kunstimuuseum
MÖÖ programm
Muuseumiööl on Kumus külastajatele avatud Eesti kunsti püsiekspositsioonid: „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“, „Konfliktid ja kohandumised. Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)“ ning projektiruumide näitused: „Erna Kreischmann. Baltisaksa modernisti oma ruum“ ja „Jonna Kina. Neli skulptuuri viieteistkümnes osas“. Näitusesaalides tutvustavad teoseid külastusjuhid.
Näitust „Kunst mugavustsoonis?! Nullindad Eesti kunstis“ on võimalik külastada Muuseumiöö raames eelregistreerides giidiga lühitutvustusele, kus antakse ülevaade näituse tähtsamatest teostest. Kumu 5. korruse näitusesaali eesruumi luuakse üheks õhtuks ka hubane videokunsti vaatamise ala.
Sissepääsu hind on üks euro.
Kava
18.00–22.00 Iseseisev orienteerumismäng Kumu sisehoovis
18.30–22.00 Loominguline töötuba Kumu hariduskeskuses lastele ja täiskasvanutele
18.00–22.30 Videokunst Eesti Kunstimuuseumi kogudest Kumu 5. korrusel
19.00–20.55 30-minutilised ekskursioonid näitusel „Kunst mugavustsoonis?!“. Toimuvad eelregistreerimise alusel (registreeruda saab Kumu kodulehel):
Eesti keeles: 19.00
Vene keeles: 19.40
Inglise keeles: 20.20
Püsiekspositsioon
Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945
Püsinäitus „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“ tutvustab siinset vanemat kunsti Eesti mitmerahvuselise ajaloo taustal, kus põimuvad baltisaksa, vene ja eesti traditsioonid. Fookuses on kunsti roll ühiskonnas ning selle mõju eri kogukondade enesekuvandile.
Näitusel tõusevad omaette teemadena esile baltisaksa ja eesti visuaalkultuuri seosed, piltide tähendus noores Eesti rahvusriigis, unistused moodsast elust, naiskunstnike hääl, vaikiva ajastu ja sõjaaja kunst ning kohalike identiteedimaastike kujunemise lugu. Kõrge kunsti kõrval uuritakse harrastajate, hariduse, tarbegraafika ja disaini mõju visuaalsele identiteediloomele.
Projektiruumid 3. korruse püsiekspositsioonil
„Jonna Kina. Neli skulptuuri viieteistkümnes osas“
Multidistsiplinaarse Soome kunstniku Jonna Kina film käsitleb loomist, hävingut ja muuseumi säilitavat rolli.
„Erna Kreischmann. Baltisaksa modernisti oma ruum“
Erna Kreischmann (1885–1929) oli baltisaksa päritolu uuendusmeelne kunstnik, kes suurema osa oma elust elas ja tegutses Pärnus.
Konfliktid ja kohandumised. Nõukogude aja Eesti kunst (1940–1991)
Ekspositsioon neljandal korrusel on 20. sajandi teise poole eesti kunsti päralt. Väljapanek keskendub kunsti ja selle keskkonna keerulistele suhetele. Näitus toob esile ühe ajajärgu erinevad palged ning kunsti muutuvad rollid, mis hõlmavad nii ümbritseva kajastamist, vastuhakku kui ka alternatiivse tegelikkuse loomist. Sõjajärgse sotsialistliku realismi väljapanekule järgnevas kunstistiilide ja kunstiliikumiste tutvustuses teeb ekspositsioon sissevaateid erinevatesse kunstinähtustesse 1960., 1970. ja 1980. aastatel (modernism, popkunst, hüperrealism jt.).
Oluline lisainfo
Muuseumiööl on külastajatele suletud näitused „Mõtlevad pildid“ Kumu suures saalis, „Lembit Sarapuu. Tegelikkus ja tõelisus“ 3. korruse B-tiivas, „Tulevik on tunni aja pärast. Eesti kunst 1990. aastatel“ 4. korruse B-tiivas.
Kumu Reval Café on avatud hilisõhtuni.
* Sissepääs muuseumisse järjekorra alusel kuni kella 22.30-ni. Kumu külastajad saavad sõiduki parkida Valge tänaval asuvasse parklasse (parkimine tasuta).
Galerii