
Eesti Juudi Muuseum
MÖÖ programm
Kellajad Tegevused
18-23.00 Muuseum on avatud. Võimalus kasutada audiogiidi eesti, inglise ja vene keeles.
18-23.00 Näitus "Eesti ja Iisrael - 30 aastat sõprust" Kogukonna keskuse 1.korrusel.
18–22.00 Koššerveinide degusteerimine. Annetajad võivad saada koššerveini pudeli ja Eesti Juudi Kogukonna trükised.
18-19.40 Registreerimine on lõppenud. Grupp on täis. Lisainfo: museum@jewish.ee
18.15-19.30 Tegevused lastele (kulinaaria töötuba, liikuvusmängud, joonistamine, Iisraeli animafilmid)
19.45-20.15 Dokumentaalfilm „Siima Škopi muinasjutuline maailm“. Režissöör Rein Raamat. Raamat-film, 2009
20-21.40 Регистрация закончена. Группа заполнена. Дополнительная информация: museum@jewish.ee
20.15-21.30 Tegevused lastele (kulinaaria töötuba, liikuvusmängud, joonistamine, Iisraeli animafilmid)
22-22.40 Kontsert Kogukonna keskuse 1.korruse saalis. Esinevad:
- viiulimängija Olha Šelešneva, kammerorkestri „Kyiv Mozart Orchestra“ kontsertmeister ja kunstiline juht (Kiiev, Ukraina).
- duo „Ma-s-Ka“ Marika Guralnik ja Ekaterina Erlich „Unistused armastusest“
22.50-23.30 Sabati lõpetamise tseremoonia ehk Havdala (heebrea keeles „eraldumine“). Sabat on juudi kalendri iganädalane pühalik puhkepäev, mis algab reedel õhtul 18 min enne päikese loojangut ja lõpeb laupäeval õhtul vähemalt kolme tähe ilmumisel taevas.
Kogunemine Kogukonna keskuse 1.korruse saalis, kus antakse sissejuhatus Sabati tähendusest judaismis ja juutide elus ning seejärel minnakse Tallinna Sünagoogi, kus toimub tseremoonia, mille lõpus saab degusteerida koššerveini. Tseremooniat viib läbi Eesti pearabi Šmuel Kot.
Püsiekspositsioon
Muuseum on pühendatud Eesti juutide ajaloole alates juudi kogukondade tekkimisest 19.ajandi esimesel poolel kuni tänapäevani. Muuseumis on olemas püsiekspositsioon, raamatukogu ja lugemissaal, digitaliseeritud arhiiv muuseumi veebilehel ning suur arhiiv, kus säilitatakse dokumentide ja fotode originaalid.
Püsiekspositsioon asub Kogukonna keskuse 3. korrusel ja sisaldab 48 stendi Eesti juutide ajaloo erinevatest ajajärkudest ja valdkondadest. Stendidel saab näha infot tuntud Eesti juutidest – teadlastest, arstidest, juristidest, kultuuritegelastest, ärimeestest, inseneridest, sportlastest ja ühiskonnategelastest.
Oluline lisainfo
Muuseumiöö tegevused algavad ja toimuvad Eesti Juudi Kogukonna keskuses aadressil Karu 16. Sissepääs peavärava kaudu. Tallinna sünagoogi külastamine toimub ainult rühmaga koos giidiga.
Täiendavalt Eesti Juudi muuseumi püsiekspositisoonile on võimalik külastada holokaustis hukkunud Eesti juutide mälestusgaleriid ja 2 ajutist näitust: ennesõjaaegse Eesti ülemrabi Aba Gomeri elust ja tegevustest ning Eesti ajalehtede kajastustest 1938.aasta novmbris Saksamaal toimunud juudipogromist ehk Kristallööst.
Galerii